Klaudiusz i Messalina – Robert Graves

Graves kontynuował opowieść o życiu cesarza Klaudiusza rozpoczętą w „Ja, Klaudiusz” w drugiej części zatytułowanej „Klaudiusz i Messalina”. Część ta obejmuje okres rządów samego Klaudiusza, jego małżeństwo z Messaliną i wielki obyczajowy skandal z jej udziałem, zakończony tragedią. 
Opisane są także dzieje Heroda Agryppy, króla Judei. Pojawiają się wątki dotyczące raczkującego chrześcijaństwa. 
Graves poznaje nas z tematem podbojów rzymskich, z ciekawymi opisami zastosowanych strategii autorstwa Klaudiusza, gdzie widać wykorzystanie jego rozległej wiedzy wojskowej, nabytej dzięki jego pasji: pisaniu kronik historycznych.  
Jesteśmy również świadkami dziejów i tragicznej śmierci jedynego syna Klaudiusza – Brytannika.
Ciekawy obraz Rzymu za panowania cesarza Klaudiusza, ciekawy portret mądrego władcy – tak ukazuje nam Klaudiusza Graves. 
Historycy opisujący Klaudiusza podają, że był  bardziej brutalnym władcą, niż Graves go przedstawił.

Pamiętajmy jednak, że na stronach „Klaudiusza i Messaliny” cesarz Klaudiusz jest przede wszystkim bohaterem literackim, a dopiero potem postacią historyczną.

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *