Ja, Klaudiusz – Robert Graves

Wydana w 1934 roku powieść opisująca życie rzymskiego cesarza Klaudiusza oraz wydarzenia, które spowodowały, że zasiadł na cesarskim tronie. Narratorem jest tu sam Klaudiusz, urodzony 
w rodzinie cesarskiej za panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej czyli w okresie od zamachu na Juliusza Cezara do zabójstwa cesarza Kaliguli.


Klaudiusz opisuje rzeczywistość starożytnego Rzymu, na przestrzeni rządów trzech kolejnych cesarzy: Augusta, Tyberiusza i Kaliguli. W Rzymie ówczesnej epoki nie brakowało intryg, zabójstw i spisków, zwłaszcza na dworze cesarskim. Wszystkie wydarzenia relacjonowane są czytelnikowi przez członka rodziny cesarskiej, a zatem „z pierwszej ręki”. Graves kreśli w tej powieści bardzo wyraziste postaci, na wspomnienie zasługuje kreacja bardzo ciekawej postaci cesarzowej Liwii, babci Klaudiusza.

Sam narrator, Klaudiusz, z powodu swojego upośledzenia fizycznego, nie jest traktowany poważnie przez całą cesarską rodzinę, gdyż w starożytnym Rzymie kult ciała był bardzo wyraźnie zaznaczony.   
Ta sytuacja, wbrew pozorom, przynosi mu pewne korzyści: nigdy nie pada ofiarą żadnego spisku, bo któż by chciał planować morderstwo „Jąkały Klau-klau-Kladiusza” (Klaudiusz się jąka), Kuternogi (Klaudiusz kuleje) czy „Biednego Wujka Klodzia” (jak nazywają go dzieci)?

Jak zatem Klaudiusz dostąpi zaszczytu bycia cesarzem? Odpowiedź na stronach książki.

Robert Graves był znawcą starożytnych mitów i badaczem starożytności, ale czytając „Ja, Klaudiusz” należy pamiętać, że nie był historykiem. Nie traktujmy tej powieści jako podręcznika historii starożytnej, tylko jako źródło wspaniałej, intelektualnej rozrywki.

W 1976 roku BBC wyprodukowało serial na kanwie książki Gravesa. W rolę Klaudiusza wcielił się Derek Jacobi. Serial był emitowany również przez Telewizję Polską i doczekał się polskiego dubbingu.

Patrycja

Nie mając czasu prawie na nic, zawsze znajdę jednak czas na czytanie. Jedni uznają to za niegroźne dziwactwo, inni dzielą tę pasję… Zbuntowałam się przeciwko szalonemu tempu w jakim mija nasza codzienność i postanowiłam podzielić się moimi pasjami z szerszym gronem. Na razie jest o książkach. Wkrótce będzie o innych rzeczach, które dostarczają mi pozytywnych emocji. A od tych ostatnich jestem poważnie uzależniona :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *